اخبار » پزشکی و سلامت » آشنایی با قرص آزیترومایسین و عوارض نحوه مصرف azithromycin-tablet

آشنایی با قرص آزیترومایسین و عوارض نحوه مصرف azithromycin-tablet

آشنایی با قرص آزیترومایسین و عوارض نحوه مصرف azithromycin-tablet

azithromycin-tablet

 

آزیترومایسین در شیردهی آزیترومایسین برای گلو درد شربت آزیترومایسین خارجی

قرص آزیترومایسین مانند اریترومایسیندر گروه آنتی بیوتیک های ماکرولید قرار می گیرد.قرص آزیترومایسین یکی از شایع ترین انواع آنتی بیوتیک هاست که برای درمان بسیاری از عفونت ها به کار برده می شود.

 

متاسفانه امروزه شاهد واقعه عجیبی در سطح جامعه هستیم. بسیاری از مردم جامعه ما امروزه برای درمان بیماری های ویروسی ای نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا از آنتی بیتوتیک ها استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که قرص آزیترومایسین نیز مانند سایر آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی کاربردی ندارد.

نحوه مصرف قرص آزیترومایسین 500 چیست

 

اینکه شما چگونه قرص آزیترومایسین خود را مورد استفاده قرار می دهید کاملا به صلاحدید پزشکتان دارد ولی معمولا آزیترومایسین به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

به افرادی که از ناراحتی معده رنج می برند توصیه می شود که قرص آزیترومایسین را به همراه غذای خود میل کنند. همچنین میزان مصرفی این دارو وابسته به سن و بیماری فرد می باشد.

 

نکته ای که وجود دارد این است که زمانی یک آنتی بیوتیک بهترین تاثیر خود را می گذارد که به موقع و سر وقت مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین حتما ساعت مشخصی را برای استفاده از داروی خود در روز خود مشخص کنید و در ساعت مقرر آن را بخورید.

 

مواد غذایی حاوی منیزیوم و آلومینیوم جذب روده ای این دارو را کاهش می دهد. بنابراین اگر فردی از آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیوم استفاده می کند حداقل باید قرص خود را دو ساعت بعد از داروی معده خود استفاده نماید.

برخی از موارد مورد استفاده قرص آزیترومایسین عبارتند از:

 

 • گلودرد چرکی و استرپتوکوکی
 • بیماری گنوره یا گنوکوک چرکی
 • بسیاری از بیماری های منتقله از راه جنسی
 • عفونت های گوش
 • عفونت سینوزیت
 • برخی از انواع ذات الریه یا پنومونی
 • بیماری ها و اسهال های به دنبال مسافرت

عوارض جانبی قرص آزیترومایسین 500 چیست

 

هیچ قرص و دارویی را نمی توانید بیابید که عوارضی نداشته باشد. آنتی بیوتیک ها و قرص آزیترومایسین نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد. برخی از علایم و عوارضی که قرص آزیترومایسین می تواند موجب آن ها گردد عبارتند از:

 

 • اسهال
 • ناراحتی گوارشی
 • درد شکم

در صورت بوجود آمدن علایمی نظیر ناراحتی شنوایی، کاهش شنوایی، تهوع و استفراغ شدید، ناراحتی بینایی، تغییر رنگ پوست یا علایم پوستی نشانگر حساسیت دارویی حتما با پزشک خود تماس گرفته و راهنمایی وی را جویا گردید.

گیجی، کاهش سطح هوشیاری، غش کردن و تجربه ناراحتی قلبی از علایمی است که حتما با مشاهده آن ها باید به اورژانس مراجعه نمایید.

 

تداخلات دارویی قرص آزیترومایسین 500 چیست؟

 

تداخلات دارویی موضوع بسیار مهمی در دنیای پزشکی امروز می باشد. چراکه داروها یا حتی مواد غذایی می تواند میزان اثر داروی خورده شده را کاهش یا افزایش دهد. علت آن معمولا به اثرات کبدی و کلیوی آن ها باز می گردد. تصور کنید که دارویی از طریق کبدی متابولیزه و از بدن دفع می گردد. حال هر دارو یا غذایی که فعالیت کبد را افزایش دهد میزان ماندگاری دارو در بدن را کاهش و اثر آن را نیز می کاهد. برعکس هر دارویی که میزان فعالیت کبد رو بکاهد موجب تجمع دارو در بدن شده و به همین ترتیب عوارض آن را می افزاید.

 

بنابراین متوجه شده اید که این موضوع تا چه حد حائز اهمیت است. علت عدم توصیه به مصرف داروهای گیاهی به همراه داروهای تجویز شده توسط پزشکان نیز به همین علت باز می گردد.

 

نکات مهم قرص آزیترومایسین 500 چیست

 

به یاد داشته باشید که داشتن حساسیت دارویی به هر دارویی بسیار اهمیت دارد چراکه می تواند موجب به خطر افتادن جان افراد گردد. بنابراین افرادی که تجربه و سابقهحساسیت به قرص آزیترومایسین را در گذشته داشته اند باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند. پزشک نیز با در نظر گرفتن بیماری نوع دیگری از دارو را برای درمان آن ها در نظر می گیرد.

 

این دارو دارویی است که به دو نوع کلیوی و کبدی از بدن پاکسازی و در حقیقت متابولیزه می گردد. بنابراین مصرف آن به افرادی که از بیماری های کبدی و کلیوی رنج می برند به هیچ وجه توصیه نمی شود.http://janjalinews.com/

 

همچنین تغییرات ریتم ضربان قلب از عوارض نادر این قرص می باشد. بنابراین افرادی که از بیماری ها قلبی رنج می برند نیز باید در مصرف این دارو محتاطانه عمل کنند.

 

انواع آزیترومایسین کدامند؟

 

آزیترومایسین معمولا به صورت خوراکی تجویز می شود. بنابراین قرص و شربت آزیترومایسین شایع ترین انواع مورد استفاده آنم هستند. اگر بخواهیم به طور جزئی تر انواع آزیترومایسین عبارتند از:

 

 • قرص آزیترومایسین 500
 • قرص آزیترومایسین 250
 • شربت آزیترومایسین 500
 • شربت آزیترومایسین 250

 

لطفا نظر خود را برای دوستانتان بنویسید

نوشتن دیدگاه

بیست − سه =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز