اخبار » هنر در خانه » اموزش دوخت انواع روتختی ساده و چین دار تک و دو نفره ساتن و پشم شیشه

اموزش دوخت انواع روتختی ساده و چین دار تک و دو نفره ساتن و پشم شیشه

اموزش دوخت انواع روتختی ساده و چین دار تک و دو نفره ساتن و پشم شیشه

5656

 

آموزش دوخت روتختی عروس

 

یک پارچۀ زیبای قابلِ شستشو را انتخاب کنید. اولویت با پارچه‌های سبک است که پوست‌تان را اذیت نکنند. این امر به‌خصوص در موردِ قسمتِ زیرینِ لحافتان صدق می‌کند (در صورتیکه آن را هنگامِ خواب روی خود می‌اندازید).

 

دو پارچه با طولِ برابر و عرضی 135 سانتی‌متر (یا بیشتر) را برای رویۀ روتختی‌تان انتخاب کنید. طولِ هر کدام از این پارچه‌ها باید به اندازۀ طولی که در گامِ اول اضافه گرفته‌اید به علاوۀ 12.5 سانتی‌متر باشد.

 

همچنین دو پارچه نیز با طول‌های برابر برای قسمتِ زیرینِ کاورتان انتخاب کنید. طولِ هر کدام از این پارچه‌ها باید به اندازۀ طولی که در گامِ اول اضافه گرفته‌اید به علاوۀ 7.5 سانتی‌متر باشد.

 

رایِ لحاف‌هایی که تا 260 سانتی‌متر پهنا دارند، از پارچه‌هایی استفاده کنید که حداقل 135 سانتی‌متر عرض داشته باشند. اگر لحافتان پهن‌تر است باید برایِ هر طرف از کاورتان 1 تخته پارچۀ اضافه خریداری کنید.

 

مراقبِ طرح‌هایِ چاپی و الگو‌ها باشید. ممکن است بخواهید پارچه‌تان را به پارچۀ دیگر بدوزید و آن را بلندتر کنید. در این صورت طرح‌های پارچه‌ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

 

قبل از شروعِ دوخت پارچه‌ها را بشویید، و در صورتِ لزوم اتو کنید.

 

اموزش دوخت :یکی از پارچه‌های رویه را بردارید. آن را از وسط به صورتِ طولی تا بزنید (یک تای طولی در وسطِ پارچه و در امتدادِ طولِ آن، به گونه‌ای که لبه‌های دو طرفِ پارچه روی هم قرار بگیرند). سپس پارچۀ تا زده را اتو کنید تا خطِ تا بر جای بماند. تایِ پارچه را باز کنید. این کار را با یکی از پارچه‌هایِ زیرینِ کاور نیز انجام دهید.از یک مداد (یا صابونِ) مخصوصِ علامت‌گذاری پارچه و خط کش استفاده کرده و سپس رویِ خطِ تا را علامت گذاری کنید. سپس پارچه‌ها را از رویِ خطی که تعیین کرده‌اید ببرید. بنابراین شما اکنون سه پارچه برای زیرِ کاور و سه پارچه برایِ رویِ آن دارید.

یکی از پارچه‌های بریده شدۀ رویه را به کنارِ پارچۀ بریده نشده سنجاق کنید. مراقب باشید که پارچه‌ها را به گونه ای به هم سنجاق کنید که لبه‌هایِ آنها دقیقاً در یک سطح قرار بگیرند (و نه بالاتر یا پایین‌تر از یکدیگر).

 

سپس پارچۀ بریدۀ سنجاق شده را با درزی به اندازۀ 1.5 سانتی‌متر به پارچۀ بریده نشده بدوزید. همین کار را با تکۀ دیگرِ بریده شده تکرار کنید. یعنی آن را به طرفِ دیگرِ پارچۀ بریده نشده با درزی 1.5 سانتی‌متری بدوزید.

 

گام‌های 3 و 4 را با 3 تکه پارچۀ زیرِ کاور نیز تکرار کنید. اگر لحافتان پهن تر از 260 سانتی‌متر است، و همان‌طور که توصیه کردیم یک پارچۀ اضافه نیز خریداری کرده‌اید. آن را به گونه‌ای که در گام های 1 و 2 از طول به دو نیم تقسیم کرده و ببرید. سپس پارچه‌های بریده شده را مطابقِ گام های 3 و 4 به پارچۀ بریده نشده‌تان اضافه کنید.

 

پارچه‌های به هم دوخته شدۀ زیر و رویِ کاور را اندازه‌گیری کنید. اطمینان حاصل کنید که عرضِ هر کدام از تکه‌های زیر و رو 5 سانتی‌متر بزرگ تر از اندازۀ لحافتان است. در صورتِ لزوم قسمت‌هایِ بالا و پایینِ پارچه‌های به هم دوخته‌شدۀ زیر و رویِ کاورتان را بریده و مرتب کنید.

 

حالا قسمت‌های رویه و زیرِ کاور را رویِ یکدیگر قرار دهید، به گونه‌ای که قسمت‌های رنگیِ پارچه رویِ هم بیفتند. اطمینان کنید که لبه‌هایِ بالا و کناره‌های دو تکۀ زیر و رویِ کاور کاملاً بر هم منطبق هستند و سپس آنها را به هم سنجاق کنید. لبه‌های پایین به دلیلِ تفاوتِ طولِ قسمت زیر با رویِ کاور رویِ هم نمی‌افتند، و نباید آنها را به هم سنجاق کنید.

 

حالا قسمت‌های سنجاق شده را با حاشیه (درزی) به اندازۀ 1.5 سانتی‌متر به هم بدوزید. درزها را به آهستگی بکشید تا کمی از هم باز شوند.

 

سپس لبه‌هایِ دوخته نشدۀ پایینِ کاور را به اندازۀ 4 سانتی‌متر تو بگذارید و بدوزید. در صورتِ لزوم قبل از دوختن آنها را با سنجاق تو بگذارید.

 

حالا کاور را پشت و رو کنید و با ضربۀ ملایمی اطرافِ آن را بکشید تا باز شوند. سپس دکمه‌هایی قابلمه‌ای را در لبه‌های بازِ پایینِ کاورتان تعبیه کنید تا لبۀ بلندتر رویِ لبۀ دیگر آمده و بسته شود. این دکمه‌ها باید 2.5 سانتی‌متر از لبۀ پارچه فاصله داشته باشند و هر کدام نیز از هم 10 تا 12 سانتی‌متر فاصله داشته باشند.

 

قسمتِ برجسته و توپ مانندِ دکمه باید در قسمتِ پشتِ پارچه و لبۀ بلندتر، و قسمتِ سوکت مانند (که قسمتِ برجسته داخلِ آن می‌رود) در طرفِ رویِ پارچه و لبۀ کوتاه‌تر تعبیه شود. این شیوه موجب می‌شود که انتهایِ کاورِ لحافتان به شیوۀ مناسب و مرتبی بسته شود.

لطفا نظر خود را برای دوستانتان بنویسید

نوشتن دیدگاه

چهار × 2 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز