قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

اثربخشی واکسن فایزر در برابر گونه جدید کرونا

اثربخشی واکسن فایزر در برابر گونه جدید کرونا: علی‌رغم نگرانی متخصصان درباره گونه‌ جدید کرونا نتایج تحقیقات آزمایشگاهی از اثربخشی واکسن mRNA فایزر در مقابله با ویروس یافت شده در انگلیس حکایت دارد.

ویروس کرونا دارای چهار پروتئین ساختاری S, M, E و N است که لایه خارجی را شکل داده. و از RNA درون آن حفاظت می‌کنند. در این بین پروتئین اسپایک یا S با تقسیم بندی خود در سه گروه به تشکیل برجستگی‌های روی سطح ویروس منجر می‌شود. بخشی از این تاج قابلیت ارتجاع و چسبیدن به پروتئینی به نام ACE2 را دارد که در برخی از سلول‌های خاص مسیر تنفسی انسان وجود دارد. در جهش‌ جدید ویروس کرونا با عنوان N501Y نیز مهم‌ترین بخش شاخک که اولین تماس را با سطح سلول بدن برقرار می‌کند، تغییر می‌کند.

جزییات بیشتر

گونه یافت شده در بریتانیا که با نام «B.1.1.7» شناخته می‌شود، با این جهش سرعت انتقال بالاتری پیدا کرده. به گونه‌ای که در مدتی بسیار محدود از بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران سردرآورد. این سرعت شیوع بالا می‌تواند کار را برای کنترل ویروس به مراتب دشوارتر کند. اما دانشمندان بیشتر نگران عدم کارایی واکسن‌های جدید روی آن بودند. و حالا فایزر این نگرانی را رفع کرده است.

معرفی بزرگترین سایت آموزشی

 

اثربخشی واکسن فایزر در برابر گونه جدید کرونا

حتی در صورتی که جهش‌ها به گونه‌ای رخ دهد که اثربخشی واکسن جدید روی آن کم شود. به خاطر روش توسعه واکسن‌های مدرنا و فایزر نیازی نیست همه چیز از صفر شروع شود. و می‌توان mRNA را طی چند ماه ثبت کرده و واکسن متناسب با جهش را تولید کرد.

مطالعه‌ای که توسط شرکت داروسازی فایزرو متخصصان دانشگاه «تگزاس» صورت گرفته حاکی از این است. که واکسن در برابر جهش N501Y اثربخش است. در این مطالعه نمونه خون ۲۰ نفر از دریافت کنندگان واکسن این شرکت در برابر گونه جدید تست شد. که نتایج امیدوارکننده‌ای را به دنبال داشته. «فیل دورمیزر»، از متخصصان واکسن ویروسی این شرکت با اشاره به آزمایش ۱۶ جهش مختلف ویروس از دستیابی به نتایج مثبت خبر داده است.

منبع: دیجیاتو

محققان هواشناسی: ۲۰۲۰ در کنار ۲۰۱۶ گرم‌ترین سال تاریخ بوده است

سایر مقالات ما را چک کنید.

 

درباره ی new_editor

مطلب پیشنهادی

سیاهچاله

سیاهچاله غول پیکر با 10 میلیارد جرم خورشیدی از دست رفته.

نوشته شده توسط دنیس اوربای در مورد سیاهچاله ستاره شناسان در حال جستجو برای یافتن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *