قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

محاسبات ابری با کمک بلاکچین پیشرفت چشمگیری داشته

افزایش قیمت‌ها و انحصارطلبی توسط شرکت‌های عظیم با مقیاس بزرگ و خطرات امنیتی همچنان برای تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان مساله است. تکنولوژی blockchain که توانایی ارائه راه‌حل در زمینه‌های مختلفی مانند شفافیت زنجیره تامین و انتقال مالکیت املاک را دارد، محاسبات ابری با کمک بلاکچین راه حل بعدی در محاسبات ابری است.

به گزارش بانکداری الکترونیک، خدمات محاسبات ابری (Cloud computing) مشاغل و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا منابع را سازماندهی کرده و از راه دور، بار کاری را بر روی دوش اینترنت بگذارند. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای ذخیره اطلاعات و اشتراک‌گذاری داده‌ها به محاسبات ابری اعتماد می‌کنند. در حالی که ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان را مجبور می‌کند تا کارهای خود را از راه دور انجام دهند، بازار رایانش ابری در سراسر جهان با رشد ۳۳ درصدی در این سه ماه اخیر، به ۳۶.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. ریشه آنچه ما امروزه به عنوان رایانش ابری می‌شناسیم را می‌توان در دهه ۱۹۵۰ جستجو کرد؛ یعنی زمانی که هر کدام از زیرساخت‌های اصلی پردازنده پیچیده IBM یکی از اتاق‌های سرور را پر کرده بود و امروزه، پیشرفت سریع در تکنولوژی صدها سرور با اندازه‌هایی بسیار کوچک‌تر از قبل چنین اتاق‌هایی را پر می‌کنند.

اما افزایش قیمت‌ها و انحصارطلبی توسط شرکت‌های عظیم با مقیاس بزرگ و خطرات امنیتی (که نتیجه متمرکز بودن حجم زیادی از داده‌های کاربران است)، همچنان برای تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان مساله است. تکنولوژی بلاک چین که توانایی ارائه راه‌حل در زمینه‌های مختلفی مانند شفافیت زنجیره تامین و انتقال مالکیت املاک را دارد. محاسبات ابری با کمک بلاکچین راه حل بعدی در محاسبات ابری است.

در زیر چندین روش برای بهبود بلاک چین در مدل‌های رایانش ابری موجود، توضیح داده می‌شود.

بلاک چین بازار محاسبات ابری را از انحصار خارج می‌کند

محاسبات ابری با کمک بلاکچین

با افزایش تصاعدی نیاز به محاسبات ابری، انحصار غول‌های این صنعت مانند خدمات وب مایکروسافت آزور و گوگل کلود و آمازون نیز افزایش می‌یابد. این بخش، مشابه سیستم عامل‌های تلفن همراه و موتورهای جستجو، انحصارا تحت کنترل تعداد محدودی ارائه‌دهنده سرویس است.

شرکت‌های عظیم، رشد رقبای کوچک‌تر را خفه می‌کنند. اما بلاک چین به شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان یک راه‌حل جایگزین ارائه می‌دهد. با استفاده از مدل‌های مبتنی بر بلاکچین، راه حل‌های محاسبات ابری در سطح سازمانی می‌توانند رقابتی معنادار داشته باشند. برای مصرف‌کننده نهایی، نگهداری داده و پردازش آن بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های بالا و اعتماد به تعداد محدودی از قدرت‌های متمرکز ممکن می‌شود. بزرگ‌ترین شرکت‌های محاسبات ابری جهان به سرعت از افزایش نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات و ذخیره منابع IT بهره برده‌اند. و با این کار سهم گسترده‌ای از بازار را به دست آورده‌اند؛ AWS آمازون به تنهایی صاحب سی و دو درصد از بازار محاسبات ابری در سال ۲۰۲۰ است. و درآمد آن از مجموع درآمد سه رقیب بعدی نیز بیشتر است.

محاسبات ابری با کمک بلاکچین مقرون به صرفه است

ارائه‌دهندگان برجسته محاسبات ابری مانند گوگل، برای راه‌اندازی فارم‌های سرور (server farm) در مقیاس بسیار بزرگ، به فضا و منابع زیادی احتیاج دارند و منطقا این موضوع در هزینه نهایی نمایان می‌شود. با توجه به این که غول‌های صنعت در حال حاضر شاه‌کلیدها را در دست دارند. محاسبات ابری برای بسیاری از مشاغلی که به صورت روزمره از آن استفاده می‌کنند، هزینه‌های غیرمنطقی دارد.

Gather یک مدل مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرده که به نفع همه طرفین است. کاربران به وبسایت می‌آیند و توانایی‌های پردازش بدون استفاده خود را به اشتراک می‌گذارند. صاحبان وب‌سایت از این پردازش‌ها درآمد کسب می‌کنند. و شرکت‌ها نیز از قدرت محاسباتی کم‌هزینه بهره‌مند می‌شوند.

اگر کاربر از تمام هزینه‌ای که پرداخت کرده استفاده می‌کرد. هزینه‌ها تا حدی قابل قبول می شد؛ اما متاسفانه اینطور نیست و بیش از یک سوم هزینه‌های محاسبات ابری هدر می‌رود. با افزایش هزینه‌های پردازش داده‌ها، بلاک چین می‌توانند هزینه‌های اضافی مربوط به ذخیره‌سازی ابری معمولی را کاهش دهد. با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، ارائه‌دهندگان محاسبات ابری غیرمتمرکز می‌توانند به قدرت پردازش ارزان و قابل اطمینان، در حالی که سرعت انتقال و سطح کلی امنیت را بالا نگه دارند، دسترسی سازمانی ارائه دهند. ارائه‌دهندگان کلود مبتنی بر بلاک چین، به دلیل این که در بستر فارم‌های وسیع کار نمی‌کنند. نیازی به دریافت هزینه‌های بالاتر از کاربران نهایی ندارند. بنابراین می‌توانند با کسری از هزینه‌های ارائه‌دهندگان متمرکز محاسبات ابری، قدرت محاسباتی مشابه را ارائه دهند. یکی از دلایل توجه USP به شرکت‌های نوآور مانند Gather است.

احتمال اضافه شدن سلاح آتش ‌افکن به Call of Duty: Black Ops Cold War

بلاک چین به مسائل مهم امنیتی می‌پردازد

امروز برخی از برترین شرکت‌های تکنولوژی جهان، برای تامین قدرت پردازش مورد نیاز برای مسائلی که به منابع پردازش وسیع نیاز دارد، به شبکه‌ای از دستگاه‌های بیکار وابسته هستند و از قدرت تجمیعی آن‌ها استفاده می‌کنند. چندین شرکت بلاک چین این مدل را بهبود داده‌اند. و راه‌حل‌های نوینی ارائه کرده‌اند که افرادی که دستگاه‌های بیکار در اختیار دارند را به اشتراک‌گذاری تشویق می‌کند.

همانطور که به پایان سال ۲۰۲۰ می‌رسیم، نیروهای کار توزیع شده به مدل‌های جدیدی تبدیل می‌شوند. اشتهای جهانی برای خدمات محاسبات ابری در لحظه بیشتر می‌شود. و به نظر می‌رسد بلاک چین برای تغذیه توده مردم آماده است.

آنکر (Anker) با استفاده از مدل اقتصاد مشارکتی، مبالغی را برای استفاده از دستگاه‌های بیکار افراد پرداخت می‌کند. و آن‌ها را با افرادی که نیازمند استفاده از قدرت پردازش آن هستند متصل می‌کند. اج نتورک (Edge Network) نیز قصد دارد تا با حذف واسطه و ارائه تبادل همتا به همتا برای قدرت محاسباتی، تاثیری که فارم‌های سرور موجود بر محیط زیست دارند را کاهش دهد.

 

منبع: hackernoon

بلاک چین چیست؟

سایر مقالات ما را چک کنید.

درباره ی new_editor

مطلب پیشنهادی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی AI اکنون می تواند دستکاری رفتار انسان را بیاموزد

. هوش مصنوعی AI در حال یادگیری بیشتر در مورد نحوه کار با رفتار انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *