قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

مدیریت زمان چرا و چطور؟

مدیریت زمان چرا و چطور؟ مطمئنا وقتمون یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های زندگیمونه و این‌که کجا و چطور اون رو خرج می‌کنیم تأثیر قابل توجهی روی زندگی‌مون داره. با وجود اینکه هممون این نرو می‌دونیم اما باز هم مقدار قابل توجهی از وقتمون رو صرف فعالیت‌های مفیدی نمی‌کنیم. چرا؟

برای مدت طولانی ای این سوال توی ذهن من بود. زندگی من پر از زمان های هدر رفته و کارهای ناتمام بود، در حالی که بهترین شرایط و موقعیت‌ها برام فراهم بود اما هیچ استفاده‌ی مفیدی ازشون نمی‌کردم؛ به خودم اومدم و دیدم ۳ ترم از دوره طلایی دانشگاه گذشته و تنها چیزی که ازش یاد گرفتم اینه که با R2(یکی از دکمه‌های دسته ی بازی) می‌شه شوت‌های کات دار خیلی خوبی زد، مخصوصا وقتی مسی یا نیمار صاحب توپ باشن! تصمیم گرفتم دیگه این طوری نباشم و شروع کردم به برنامه ریزی و آزمون و خطا! انقدر نوشتم و پاک کردم و تلاش کردم و با خودم کلنجار رفتم تا بالاخره به نتیجه رسیدم.

من توی این مقاله نتیجه اون تلاش ها، شکست هارو بهتون بگم و بهتون پیشنهادایی کنم برای مهار این اسب افسار گسیخته باید چیکار کنید. پیشنهادات من صرفا بر اساس تجربه شخصی خودمه و دلیل علمی خاصی پشتش نیست؛ چیزی هم نیست که شما از قبل ندونید، فقط یکم جمع و جور شده!

زمان

زمان سیاله؛ یعنی هرچقدر کار بریزید سرش، باز هم کش میاد و انعطاف پذیره. اگر شما یک کار خاص رو برای روزتون تعریف کنید، تمام روز مشغول انجام اون کارید، اگر هم با کمی زیاده روی ۱۰ تا کار تعریف کنید به احتمال زیاد همه اون‌ها انجام خواهند شد.

راهی که خیلی‌ها برای مدیریت زمان هنگام زیاد بودن کارهاشون به کار می‌برن. استفاده از todo list هست. استفاده از این لیست، هرچند باعث میشه بتونیم همه کارهای روزمون رو ببینیم ولی اولویت دقیق و ترتیب انجامشون رو مشخص نمی‌کنه. همین امر باعث میشه که در حین انجامشون گیج و خسته بشیم و در نتیجه کارها رو کندتر پیش ببریم. اما وقتی که هدف و اولویت مشخص باشه کارها در زمان کمتر و بهتر انجام میشن. (خوندن لینک‌های انتهای متن در این مورد هم میتونه مک کننده باشه).. حالا برای روشن‌تر شدن این قضیه بیاین فرض کنیم در حال رانندگی با ماشین هستیم ولی آدرس دقیق مقصد رو نمی‌دونیم، نتیجه این میشه که آهسته تر حرکت می‌کنیم و با گیجی دنبال آدرس می‌گردیم! اما اگر مقصد، دقیق و واضح مشخص شده باشه. با خیال راحت تخته گاز به سمتش میریم. :))

محصولات CES 2021 ، محصولاتی جالب و شگفت‌انگیز

مدیریت زمان چرا و چطور؟ برنامه ریزی

برای یه برنامه‌ریزی درست، ایده کلی اینه که ‌به صورت واقع‌بینانه زمان‌هایی که در هفته داریم رو بنویسیم. بعد برای اون‌ها برنامه‌ریزی کنیم و طبق برنامه پیش بریم. آسون بود، نه؟! اما در عمل پایبند بودن به این برنامه ست که چالش اصلیه. گاو نر می‌خواهد و مرد کهن!

واسه ی شروع چه کنیم؟ اولین کار اینه که زمان دقیق هر کار توی روز رو مشخص کنیم و دقیقا سر اون زمان کار رو انجام بدیم. حتما برای شما هم پیش اومده که صبح با خودتون بگید، من حتما فلان کار رو امروز انجام میدم. کاری که حتی از انجام دادنش خیلی خوشتون هم نمیاد. آخر شب می‌بینید هنوز انجام نشده. با خودتون می‌گید حالا طوری نیست فردا باید انجامش بدم. و همینطوری عقب میفته و هیچ‌وقت درست و حسابی انجام نمی‌شه! چرا؟ چون ما کاری رو که خوشمون نمیاد به تعویق میندازیم! برای همین انجام یک کار در زمان مشخص نکته مهمیه.

چه زمانی؟

حالا چه زمانی برای انجام چه کاری خوبه؟ این سوالیه که باید خودتون بهش جواب بدید. برای هر شخص ممکنه زمان‌هایی که بازدهی بیشتر یا حال بهتری داره فرق کنه! برای مثال، من چون صبح‌ها سرحال ترم، کارهایی که خیلی دوست ندارم رو انجام میدم و هرچی به پایان روز نزدیک‌تر میشم این حوصله کمتر می‌شه در نتیجه کارهایی رو انجام می‌دم که بیشتر خوشم میاد و با همین تکنیک ساده همه کارهای روزم انجام می‌شه!

بازه های زمانی

بازه‌های زمانی چه قدر باشه؟ بازه‌های زمانی‌ای که تعریف می‌کنید نه باید اون قدر کوتاه و غیر واقعی باشن که به کار خاصی نرسید. و نه اون قدر طولانی که خسته‌کننده بشن. این باز هم میل خودتونه و با آزمون و خطا می‌تونید بهترین بازه برای خودتون رو بفهمید. به عنوان مثال بازه‌های من اول دوساعتی بودن، ولی واقعا خسته‌کننده بود و تمرکز کردن برام سخت بود؛ پس مثل عکس زیر یک ساعتشون کردم!

مدیریت زمان چرا و چطور؟

راز عملی کردن این برنامه رویایی چیه؟ اگه بخوام در دو کلمه بگم: پیشرفت و ناامید نشدن! باید سعی کنیم هر هفته کمی بیشتر به برنامه پایبند باشیم، برنامه رو با آزمون و خطا بهتر کنیم و مشکلاتش رو برطرف کنیم، در نهایت بسته به سرعت پیشرفتمون یک افسانه می‌شیم!

اگه دیدید هفته‌های اول بخش کمی از برنامه ریزی انجام می‌شه اصلا ناراحت نباشید، شما تازه ابتدای این راه پر پیچ و خم هستید. خودم هفته اول کمتر از ۳۰ درصد برنامه ریزی رو اجرا کردم. حتی هفته دوم و سوم هم نتونستم اون رو بصورت کامل اجرا کنم؛ بلکه یک روال پیشرفت رو در پیش گرفتم و بعد از حدود دو ماه به عملکرد ثابتی رسیدم که ازش رضایت داشتم

کمال‌گرایی ممنوع فقط شروع کنید، چیزی که مهمه شروعه!

مدیریت زمان چرا و چطور؟ مشکلات

حالا شاید در طول این راه به مشکلاتی برخورد کنید که سرعتتون رو بیاره پایین. در ادامه مواردی از تجربیاتم از این مشکلات و اینکه چجوری تونستم مدیریتشون کنم رو میگم:

حذف تفریحات

کل برنامه این بود که زمان‌ها مشخص بشن و به کارها نسبت داده بشن، اما چیزی که اشاره نکردم اینه که تفریح هم برای من یک کاره و زمان خاصی رو براش کنار می‌ذارم. برای اینکه برنامم از خشکی در بیاد و بازدهی بهتری داشته باشم.

شبکه‌های اجتماعی

بعضی وقت‌ها ناخودآگاه توی این فضا غرق می‌شیم و دل‌کندن ازش ساعت‌ها طول می‌کشه. بهتره حواسمون به وقت‌هایی که صرف چک کردن و فعالیت در فضای مجازی ‌می‌کنیم باشه.

انعطاف‌پذیر نبودن

بخش اصلی از برنامه انعطاف‌پذیریشه؛ یعنی برای کارهای فوری‌ای که در طول هفته پیش میان همیشه مقداری زمان خالی اختصاص بدیم. مثلا من برای روزهای تعطیل برنامه نمی‌ریزم، حالا اگه کاری در طول هفته پیش بیاد، زمان مربوط به اون رو از روز تعطیل قرض می‌گیرم، اگرهم نه، تعطیلیم رو استراحت می‌کنم.

مدیریت زمان چرا و چطور؟ آخرش که چی؟!

الان که این متن رو خوندید، اگر علاقه به شروع داشتید. خلاصش اینه که برای اولین قدم بشینید زمان‌های هفتگی خودتون رو بنویسید. و کم‌ کم برای اون‌ها برنامه‌ریزی کنید. توی هفته‌های اول اصلا به خودتون فشار نیارید. و انتظار اینو نداشته باشید که همه برنامه رو اجرا کنید. سعی کنید واقع‌بینانه این کار رو انجام بدید و ترجیحا روزی ۲۵ ساعت برنامه ننویسید!

بعد از اینکه چند هفته ی زندگیتون رو با این سبک برنامه جلو بردید متوجه تفاوتش با حالت قبل می‌شید. آخر هر روز حس می‌کنید که از تمام ظرفیت ممکن خودتون و روزتون استفاده کردید (خب واقعا هم همین طوره!) و از خودتون خیلی رضایت دارید. می‌تونید اولویت‌هاتون رو خیلی واضح‌تر ببینید. و زمانتون رو با توجه به اون‌ها تقسیم کنید. همچنین بهتون نسبت به زمان و کارهایی که دارید می‌کنید دید خیلی خوبی میده. یعنی میشه به وضوح دید برای هر پروژه، فعالیت اضافه یا درسی، زمان به اندازه کافی دارید یا نه. مثلا برای خود من دو هفته از شروع ترم طول کشید تا تصمیم بگیرم درس تجزیه و تحلیل سیگنال‌ها و سیستم‌ها رو به دلیل کمبود وقت حذف کنم. این دید معمولا در طول ترم و بعد از امتحان میان‌ترم به سراغ بقیه میاد.

امیدوارم که این متن بتونه شما رو یک قدم رو به جلو ببره و باعث پیشرفت شما بشه. خوشحال می‌شم نظرات و تجربیاتتون رو در این زمینه باهام به اشتراک بذارید.

منبع: ویرگول

چرا بانک های مرکزی با بیتکوین مخالفت می کنند؟

سایر مقالات ما را چک کنید.

درباره ی new_editor

مطلب پیشنهادی

الگوریتم بازی انفجار

نرم افزاربازی انفجار

نرم افزاربازی انفجار برای بازی انفجار می توانید فارغ از سایت آن را در نرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *