قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

کتاب اصل گرایی – معرفی و خلاصه

کتاب اصل گرایی – معرفی و خلاصه کتاب اصل گرایی اثر گرگ مک کیون یکی از کتاب‌های کم ‌نظیری است که در زمینه بازدهی و راندمان افراد نوشته شده است. عنوان این کتاب در ابتدا ممکن است کمی گمراه‌کننده به نظر برسد. این احتمال وجود دارد که از خودتان سوال کنید: اصل گرایی چه ارتباطی به بازدهی و راندمان دارد؟ در ادامه این مورد را به صورت کامل برای شما بیان خواهیم کرد. مطالعه کتاب‌هایی که در حوزه رشد و توسعه فردی نوشته شده برای تمامی کسانی که به دنبال رسیدن به خوشبختی و موفقیت هستند لازم است. یکی از بهترین کتاب هایی که تا امروز در زمینه توسعه فردی نوشته شده و می‌تواند کمک زیادی در زمینه زندگی و کسب و کار و زندگی به ما کند. اصل گرایی است که توسط گرگ مک کیون نوشته شده است.

در صورتی که میخواهید خلاصه‌ای از این کتاب و مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توان از آن آموخت را یاد بگیرید. تا پایان این پست با ما همراه شوید. این کتاب نگرشی جدید در شما ایجاد می‌کند و می‌توانید کارآمدتر از گذشته عمل کنید.

کتاب اصل گرایی برای چه کسی مناسب است؟

خواندن این کتاب به تمامی آنهایی که در جستجوی موفقیت و رشد فردی هستند پیشنهاد می‌شود. ولی یک دسته از افراد هستند که با خواندن این کتاب می‌توانند درس‌های زیادی از آن بگیرند و در زندگی خود تحول ایجاد کنند. همیار آکادمی خلاصه کتاب اصل گرایی یا «Essentialism» را به تمامی کسانی که در پی بازدهی بیشتر هستند توصیه می‌کند. اگر احساس می‌کنید که در طول روز خیلی کار می‌کنید. ولی باز هم هیچ بازدهی ندارید، این کتاب می‌توانید تأثیر چشمگیری در زندگی شما داشته باشد. بعضی مواقع پیش می‌آید که زندگی مان خیلی شلوغ است. با اینحال وقتی دقت می‌کنیم می‌بینیم که در واقع هیچ کار مهمی انجام نمی‌دهیم. و صرفاً مشغول کارهای نه چندان مهم هستیم و هیچ بهره‌وری نداریم.

شروع تغییر

اگر می خواهید که تغییرات مهمی در زندگی خود ایجاد کنید و بازدهی خود را بالا ببرید کتاب اصل گرایی می‌تواند تأثیر خیلی خوبی بر زندگی شما بگذارد. برای اینکه به شما یاد می‌دهد که در زندگی خود اصل گرا شوید و دیگر روند گذشته را دنبال نکنید. در این کتاب یاد می‌گیریم که اصل را بچسبیم و فرع را رها کنیم. در واقع این کتاب به ما یاد می‌دهد که یاد بگیریم کارهای کمتری را انجام دهیم. و در عین حال همین کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. تا بتوانیم در تمامی لحظات زندگی بیشترین بازدهی ممکن را داشته باشیم.

آشنایی با گرگ مک کیون نویسنده کتاب اصل گرایی

گرگ مک کیون (Greg McKeown) نویسنده انگلیسی و سخنران انگیزشی است. که در سال 1977 در لندن به دنیا آمد. وی در زمینه رهبری و مدیریت کسب و کار فعالیت می‌کند و یکی از بهترین نویسندگان حوزه رشد و توسعه فردی است.

وی کتاب اصل گرایی را بر اساس تجربه و مهارت فراوان خود نوشته و تلاش کرده است که این کتاب به مخاطبان بیشترین کمک را بکند. وی مدرک MBA خود را از مدرسه کسب و کار استنفورد دریافت کرده است. و علاوه بر کسب و کار در زمینه ارتباطات و رزونامه‌نگاری هم فعالیت داشته است. او مدیرعامل مجموعه‌ای به نام «مک کیون» است. این مجموعه در حوزه رهبری و طراحی استراتژی کار می‌کند. و دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا قرار دارد. در ادامه این مقاله میخواهیم به بررسی این کتاب بپردازیم و درس‌هایی از کتاب اصل گرایی که باید در زندگی و کار خود به کار ببندیم را مرور کنیم.

کتاب اصل گرایی – معرفی و خلاصه: مروری بر کتاب اصل گرایی

گرگ مک کیون در این کتاب بهترین تعریف ممکن برای اصل گرایی را بیان کرده است. وی می‌گوید که اصل‌ گرایی یعنی در طول روز تعداد کارهای کمتری انجام دهیم ولی همین کارهای کمتر را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. در واقع باید یاد بگیریم که سر خودمان را بیهوده شلوغ نکنیم. زیرا درگیر بودن به معنای بازدهی بالا نیست. ممکن است افراد زیادی را بشناسیم که خیلی کار می‌کنند. ولی هیچ گاه به هدف و مقصد خودشان نمی‌رسند و فقط سر در گم هستند.

کیون در این کتاب مصر است که مخاطب بهترین بازدهی ممکن را از خودش به نمایش بگذارد. برای چنین هدفی لازم است تلاش و کوشش بیهوده را متوقف کنیم. و یاد بگیریم به تمامی چیزهایی که بازدهی و اثربخشی را از ما سلب می‌کنند جواب رد بدهیم. اگر می‌خواهید موثر باشید باید فقط به چیزهایی بپردازید که واقعاً اهمیت دارند. مک کیون بر این باور است که هر گاه در زندگی به مشکل یا چالشی برخورد کردید از خودتان سوال کنید: « آیا چیزی که من با آن روبرو هستم واقعاً ضروری است؟ » اگر جوابتان مثبت بود به آن کار بپردازید. و در غیر این صورت آن را کنار بگذارید. در ادامه به چند اصل مهم اشاره شده در این کتاب می‌پردازیم:

1. فضای مناسب برای فرار را در زندگی خود ایجاد کنید

پابلو پیکاسو جمله معروفی دارد که می‌گوید:

بدون تنهایی و خلوت، انجام هیچ کار مهمی امکان‌پذیر نیست.

در زندگی به یک فضای مناسب برای فرار نیاز داریم تا در آن فضا به این نتیجه برسیم. که یک مسئله در زندگی ما واقعاً مهم است یا اهمیت خاصی ندارد. متأسفانه در دورانی قرار داریم که زمان ما همیشه پر است. و به صورت پیش‌فرض نمی‌توانیم زمان و مکان مناسب برای فرار داشته باشیم. لازم است که این فضا را برای خودمان فراهم کنیم. داشتن چنین فضایی بهره‌وری ما را به شدت افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که روی خلاقیت خودمان بیش از پیش کار کنیم. در واقع آزادی خلاقانه با داشتن چنین فضایی فراهم می‌شود. یک نکته مهم در مورد زندگی بیل گیتس وجود دارد که دانستن آن خیلی مهم است و می‌تواند به ما کمک کند. او در ماه یک هفته از زمان خود در مایکروسافت را صرف فکر کردن و مطالعه می‌کرد.

آیا بهبودیافتگان از کرونا به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شوند؟

2. برای بازبینی و کاوش در زندگی خود وقت بگذارید
یکی از مسائل پر اهمیت این است که باید زمانی را به بازبینی زندگی خود اختصاص دهید. خیلی از افراد فکر می‌کنند که خیلی شلوغ بودن در زندگی و کسب و کار خیلی خوب است. و وقتی کسی بیش از حد مشغول باشد به این معنا است که بازدهی بالایی دارد و موفق است. این در حالی است که چنین چیزی به هبچ وجه حقیقت ندارد. بهره‌وری به این معنا است که کمترین کار را انجام دهیم و در عوض بیشترین کارایی را در خود به نمایش بگذاریم. اگر به دنبال تعریف واقعی بازدهی هستید باید برای بازبینی زندگی خود زمان صرف کنید و به کارهای خودتان بیاندیشید. این کار موجب می‌شود که کارهای غیرمجاز و بیهوده را از زندگی خود حذف کنید.

افرادی که اصل گرا هستند سعی می‌کنند برای بازبینی زندگی خود وقت صرف کنند، از خودشان سوال بپرسند و کارهای بیهوده و زیادی را تا حد امکان از زندگی خودشان حذف نمایند. بررسی و فکر کردن پیرامون زندگی باعث افزایش خلاقیت، انعطاف‌پذیری و باز شدن ذهن می‌شود. با خوندن کتاب اصل گرایی متوجه خواهید شد که اندیشیدن در مورد زندگی کاری است که باید به صورت منظم انجام دهید.

3. فقط 1 انتخاب در زندگی دارید

یکی از مسائلی که باعث کاهش خیلی زیاد بهره‌وری ما می‌شود این است که فکر می‌کنیم چندین انتخاب در زندگی خودمان داریم. وقتی کسی چنین تفکری داشته باشد، دور خود را بیهوده شلوغ می‌کند و نمی‌تواند بهترین انتخاب ممکن را انجام دهد. وقتی متوجه شدیم که فقط 1 انتخاب در لحظه داریم می‌توانیم بهترین انتخاب ممکن را انجام دهیم و با همیت ترین گزینه را انتخاب کنیم. در واقع سایر مسائل حاشیه‌ای و اضافی به صورت خودکار از زندگی ما حذف خواهند شد. برای اینکه می‌دانیم که باید چیزی را انتخاب کنیم که برایمان مهم است.

توجه داشته باشید که اصل گرایی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که باید همیشه انجام دهیم. در واقع ما موظف هستیم که بهترین گزینه ممکن را از میان انتخاب هایی که پیش روی ما است انجام دهیم. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که پس از مطالعه کتاب اصل گرایی به آن پی می‌بریم و می‌فهمیم که باید روی این مهارت کار کنیم، مهارت انتخاب کردن و گزینش است.

4. هدف خودتان را مشخص کنید، بقیه چیزها اهمیتی ندارند

افرادی که اصل گرا نیستند تصور می‌کنند که همه چیز در زندگی اهمیت دارد. ولی شخصی که اصل گرا باشد می‌داند که به جز هدف اصلی هیچ چیز دیگری مهم نیست. بنابراین یکی از مهارت‌هایی که پس از مطالعه کتاب اصل گرایی به آن پی می‌برید تعیین هدف است. اگر هدف خودتان را تعیین کنید و به آن بچسبید متوجه خواهید شد که بقیه مسائل در زندگی هیچ اهمیتی ندارد. وقتی به این باور برسید که جز هدف اصلی دیگر بقیه مسائل هیچ اهمیتی ندارد، عادت می‌کنید که کارهای مهم انجام دهید و کارهای غیرضروری را کنار بگذارید. گفتنی است که تمرکز روی هدف و رها کردن بقیه موارد واقعاً دشوار است.

5. به جای حرکت در مسیرهای مختلف، در یک جهت مشخص با تمام توان حرکت کنید

در این بخش از مقاله می خواهیم راز موفقیت را بگوییم:

اگر می‌خواهید به صورت حتمی به موفقیت برسید باید بدون هیچ توقفی در یک مسیر مشخص حرکت کنید.

آیا با مفهوم تکانه یا مومنتوم آشنا هستید؟ تکانه در واقع باعث می‌شود که با تمام توان تنها در یک جهت شروع به حرکت کنید. حال این تکانه همان مفهومی است که راز موفقیت را به شما نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید باید از حرکت کردن آهسته در چند جهت مختلف دست بردارید. و تمرکز خودتان را روی یک هدف مشخص و واحد بگذارید و با تمام توان و با سرعتی نامحدود به سمت آن هدف حرکت کنید. حال چند نکته را در کنار هم بگذارید تا بتوانید نتیجه این نکات را بهتر متوجه شوید:

فقط 1 هدف دارید.

کتاب اصل گرایی – معرفی و خلاصه شما در لحظه فقط یک انتخاب دارید و باید تمام تمرکز خود را روی آن انتخاب بگذارید.
اگر شخصیتی اصل گرا داشته باشید، باید بدانید که باید همه چیز در زندگی غیر از هدف اصلی هیچ اهمیتی ندارد.
حال با توجه به این سه نکته می‌توان فهمید که اگر طبق کتاب اصل گرایی عمل کنید و به یک شخصیت اصل گرا تبدیل شوید هیچ انتخابی جز موفق شدن ندارید و مجبور هستید که موفق شوید و به هدف اصلی خود دست پیدا کنید. زیرا تمام شرایط و مقدمات لازم برای دستیابی به هدف خود را فراهم کرده‌اید.

6. مبادله را در زندگی خود به کار ببندید تا ببینید واقعا چه می‌خواهید

مبادله کردن یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در زندگی خودمان بیاموزیم. ما باید بدانیم که واقعاً دنبال چه هستیم و برای رسیدن به کدام هدف حاضریم سختی بکشیم. همیشه این نکته را بدانید که دشواری انتخاب‌ها و گزینه‌های سختی پیش روی ما قرار می‌دهد. ما باید مسئولیت تمام این انتخاب‌ها را بپذیریم و سرنوشت خودمان را در دست بگیریم. اگر ما این کار را برای خودمان انجام ندهیم. مطمئن باشید که کسان دیگری پیدا می‌شود و کنترل همه چیز زندگی ما را به دست می‌گیرند.

همیشه باید مهم‌ترین و ارزشمندترین مسائل را مد نظر قرار دهید و سایر مسائل و نکات را به دست فراموشی بسپارید؛ زیرا اگر این کار را نکنید نه تنها به هدف خودتان نمی‌رسید بلکه نمی‌توانید در سایر مسائل هم به موفقیت برسید. جمله معروفی هست که می‌گوید:

شما یا باید یک شرکت خیلی خوب بسازید و یا اینکه ایده‌های عالی بیافرینید ولی هر دوی این مسائل ممکن نیست.

بنابراین باید زمانی را برای خلوت کردن با خودتان کنار بگذارید. تا متوجه شوید که از زندگی چه می‌خواهید. برای خودتان تعیین کنید که چه چیزی در زندگی شما اصل است. و از خودتان سوال کنید که چرا این اصل را انتخاب کرده‌اید؟ به جزئیات توجه داشته باشید و اجازه ندهید که اصول زندگی از یادتان برود. همیشه این اصول را با خودتان مرور کنید.

7. یاد گرفتن نه گفتن

یکی از مسائل پر اهمیتی که باید در زندگی و کسب و کار خود به آن توجه کنیم. این است که باید « نه گفتن » را بیاموزیم. گاهی پیش می‌آید که به خاطر بله گفتن به همه تمام وقتمان صرف کارهای بیهوده و وقت‌گیر می‌شود. و هیچ حاصلی هم برای ما ندارد. ما باید با تاخیر بله گفتن و سریع نه گفتن را یاد بگیریم وگرنه هیچ گاه نمی‌توانیم در زندگی خود به یک شخصیت اصل‌گرا تبدیل شویم. کارآفرینان موفق کسانی هستند که به یک موضوع و پروژه درست و مناسب بله می گویند. و وقتی یک پروژه غلط پیش می‌آید به آن پروژه نه می گویند. سعی کنید در کسب و کار خود ایده‌های خیلی خوب را قبول کنید. و به ایده‌های نامناسب و ناکارآمد خیلی سریع نه بگویید.

8. خواب مهم است

یک اصل گرای واقعی باید در برنامه‌ریزی خودش برای 24 ساعت زمان کافی و مشخص را به خواب و استراحت اختصاص دهد. مطالعات علمی نشان می‌دهد که حتی چرت زدن هم در افزایش خلاقیت و بازدهی تأثیر دارد. کسی که واقعاً می‌خواهد موفق شود باید به خواب خودش اهمیت بدهد. وقتی خواب کافی و آرام داشته باشیم می‌توانیم در طول روز با بهره‌وری بیشتری کار کنیم. و در فعالیت خودمان مثبت و موثر باشیم. یک خواب عمیق بیشترین بازدهی ممکن را به ما می‌دهد و موجب می‌شود که در طول روز خیلی بهتر عمل کنیم.

منبع: همیار

ماتریس آیزنهاور چیست؟ ابزار اولویت بندی کارها

سایر مقالات ما را چک کنید.

 

درباره ی new_editor

مطلب پیشنهادی

الگوریتم بازی انفجار

نرم افزاربازی انفجار

نرم افزاربازی انفجار برای بازی انفجار می توانید فارغ از سایت آن را در نرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *